Forum psychologia i psychiatria oraz psychoterapia, zaburzenia psychiczne, objawy, pomoc, leczenie, terapia, rodzaje, przyczyny, skutki, uczucia, emocje, potrzeby psychiczne

Forum psychologia ogólna i psychiatria.


Napisz odpowiedź

Napisz nowego posta
Opcje

Kliknij w ciemne pole na obrazku, aby wysłać wiadomość.

Powrót

Podgląd wątku (najnowsze pierwsze)

filips
2010-02-20 00:09:11

Oto lista umiejętności, które pomagają w nawiązywaniu szczerych, dobrych, pozytywnych relacji z ludźmi:
EMPATIA - osoba empatyczna potrafi spojrzeć na świat oczami drugiego człowieka, wczuć się w jego emocje, sytuację. Osoba taka sprawdza też, czy dobrze odgaduje, co czuje drugi człowiek, jest zatem otwarta i bezpośrednia.
OTWARTOŚĆ - osoba otwarta pozwala by inni wiedzieli jaka jest w ,,środku" chociaż nie oznacza to ujawniania absolutnie wszystkich sekretów osobistych i tajemnic.
BEZPOŚREDNIOŚĆ - osoba bezpośrednia daje proste, prawdziwe informacje. Wie, jaki jest jej stosunek do innych i inni też wiedzą, jaki jest jej stosunek do nich. Jest więc także autentyczna.
AUTENTYCZNOŚĆ - Ktoś jest autentyczny w kontaktach z ludźmi jeśli inni wiedzą jaki jest jego prawdziwy stosunek do różnych spraw i osób, ma odwagę postępować zawsze zgodnie ze swoim systemem wartości. A ponieważ w hierarchii wartości dobro drugiego człowieka znajduje się bardzo wysoko człowiek taki jest też życzliwy.
ŻYCZLIWOŚĆ - Osoba życzliwa wyraża w różnorodny sposób swą postawę wobec ludzi. Potrafi kochać innych, nawet wtedy, gdy nie aprobuje tego co robią. Jednak w tym przypadku potrafi z pełną życzliwością zareagować i nie pozwolić drugiej osobie uczynić komuś krzywdy. Jest więc też człowiekiem odważnym.
ODWAGA - Człowiek odważny potrafi stanąć ,,twarzą w twarz" z innymi ludźmi. Ma poczucie odpowiedzialności i zaangażowania. Gdy napotka na konflikt, rozwiązuje go, zamiast udawać, że go nie ma. W sytuacji kryzysowej nie rzuca ogólnych oskarżeń, lecz zabiera się za konkretne sprawy.
KONKRETNOŚĆ - Osoba konkretna nie używa wieloznacznych i mglistych określeń. Potrafi mówić o konkretnych doświadczeniach osobistych, wydarzeniach i zachowaniach. Ponieważ dba o relacje z innymi, prowokuje u nich ten sam sposób postępowania - przejawia inicjatywę.
INICJATYWA - Ktoś z inicjatywą w stosunkach z ludźmi jest raczej skłonny działać, niż tylko reagować na to, co inni zrobią. Potrafi nawiązywać kontakty z innymi bez oczekiwania na inicjatywę skierowaną w jego kierunku. Pierwszy wychodzi naprzeciw by rozwiązać problem, czy podać rękę na zgodę.
AKCEPTACJA UCZUĆ - Osoba taka nie boi się uczuć własnych i innych ludzi. Nie czuje się niewygodnie w sytuacji gdy ktoś płacze w jej obecności, lub krzyczy. Potrafi docenić zaufanie, jakim obdarza ją osoba płacząca, potrafi przeżyć współczucie wobec krzyczącego. A wynika to z samopoznania.
SAMOPOZNANIE - Ktoś taki jest ciekaw jakie reakcje, jakie myśli wywołuje u innych osób jego postępowanie. Jest gotów się doskonalić, tak by innym żyło się z nim lepiej, choć nie daje sobą manipulować.
Tak więc oceń, czy masz takich przyjaciół. Warto przy tym zastanowić się, na ile sam jesteś taką osobą, gdyż przyjaźń jest jak symbioza - jeśli będziesz tylko czerpać wsparcie od drugiej osoby, nie potrafiąc dać wsparcia, gdy ona tego potrzebuje - uschnie.
A Marta? Czas najwyższy, by poszukała przyjaźni. Jak mówi znajoma osoba - mam co najmniej trzech bliskich przyjaciół: męża, siostrę i Pana Boga.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
zapora drogowa sklep Grzejnik purmo C22 www.lazienki.edu.pl Jakie upominki dla gości urodzinowych dziecka